Skip to content

Working Groups

Following the second meeting of the Younger Generation Task Force on Ukraine and European Security, a progenitor organisation of the YGLN, in Riga in April 2015, it was determined that as the group grew in size a division, into four Working Groups would permit more detailed discussion on specific aspects of European Security. These sub-divisions help focus each member’s personal strengths, whilst still permitting general discussion during plenary sessions.

The four Working Groups, focusing on Civil Society, Security, Economics, and Rule of Law, are divided as follows:

Civil Society

  • Co-Chairs
    Pavel Kanevskiy
    Diana Potjomkina
    Bartosz Rydliński
  • Members
    Maria Adomaytis
    Vera Axyonova
    Max Bader
    Anuradha Damale
    Celia Davies
    Tinatin Japaridze
    Lyric Jain
    Ekaterina Khaletskaya
    Ivana Milatovic
    Jaana Montonen
    Ieva Petronytė-Urbonavičienė
    Omri Preiss
    Violetta Rusheva
    Francesco Siccardi
    Marco Siddi
    Nadia Tjahja
    Mikayel Zolyan

Security

  • Co-Chairs
    Habibe Özdal
    Oleksiy Semeniy
  • Members
    Julia Berghofer
    Sophia Besch
    Alice Billon-Galland
    Sebastian Brixey-Williams
    Benjamin Brockt
    Samuel Charap
    Fuad Chiragov
    Dmytro Chumak
    Liana Fix
    Thomas Frear
    Andrew Futter
    Bastian Giegerich
    Alexander Graef
    Nikita Gryazin
    Kelsey Hartigan
    Stéfanie von Hlatky
    Roger Hilton
    Maximilian Hoell
    Morgan Jacobs
    Patricia Jaworek
    Raquel Jorge-Ricart
    Beka Kiria
    Katarina Kertysova
    Rem Korteweg
    Amélie Lohmann
    Magda B. Leichtova
    Tetiana Melnyk
    Bogdan Negulici
    Hovhannes Nikoghosyan
    Juraj Nosál
    Zachary Paikin
    Alice Pannier
    Yauheni Preiherman
    Andrian Prokip
    Henry Rõigas
    Mareena Robinson Snowden
    Farzan Sabet
    Jemile Safaraliyeva
    Andrea Salvoni
    Suren Sargsyan
    Oleg Shakirov
    Daniel Shapiro
    Pavel Sharikov
    Asya Shavrova
    Zaur Shiriyev
    Arseny Sivitsky
    Maxim Suchkov
    Andrey Sushentsov
    Anna Switzer
    Thomas Ulbrich
    Maria Usacheva
    Natalia Viakhireva

Economics

  • Co-Chairs
    Nataliya Supyan
    Clara Smith-Sicard
  • Members
    David Cadier
    Agathe Demarais
    Alexander Gabuev
    Clemens Häusler
    Adam Hitchcock
    Claire Kaiser
    Riham Mansour
    Chris Miller
    Sinikka Parviainen
    Samuel Rebo
    Anke Schmidt-Felzmann
    Maria Shagina
    Oleksiy Tatarenko
    Ivana Vuchkova

Rule of Law

  • Co-Chairs
    Carolyn Forstein
    Leon Ratz
  • Members
    Zeynep Alemdar
    Tinatin (Tinna) Goletiani
    Verena Jackson
    Mona Koehler-Schindler
    Vladislav Kulminski
    Henrik B. L. Larsen
    Tasnim Motala
    Vadim Pistrinciuc
    Britta Redwood
    Gent Salihu
    Andrei Yeliseyeu